navigation

Meet the USA Delegation

Each national association of Slow Food sends a delegation to represent their country at Terra Madre. In addition, Slow Food International selects individuals from 100+ other countries to attend. Slow Food USA delegates are chosen by regional selection committees focused on representing the human and cultural diversity of the food communities in that geographic area.

The farmers, artisans, ranchers, chefs, activists, indigenous peoples, youth and other food movement leaders and advocates who are selected to attend as delegates receive housing, ground transportation and meals for all five days of the event. Each delegate is responsible for paying his or her own airfare. To help support individuals from all backgrounds and means representing the USA as part of the official delegation, we are allowing each delegate to include a short bio and a personal fundraising link below.

By experiencing Terra Madre, delegates return to their home countries with an imparitive to share with others what they have learned from and interacting with others around the world who care about Slow Food. The hope is that delegates will leave Turin inspired and empowered to enact the joy and justice of good, clean and fair food with their local communities.

Slow Food USA has honored the following individuals with the responsibility of representing the United States of America at the 2014 Terra Madre / Salone del Gusto. Delegates are listed here according to the regional food community they represent.

Region 1 (MA, VT, RI) ▼
Vera Chang
Shelburne Farms
Ann Cromley and Tyler Webb
Slow Food Vermont
Sophie Duncan
Slow Food Morocco and Slow Food Boston
Shannon Eldredge and Brett Tolley
Northwest Atlantic Marine Alliance and Slow Fish
Sarah Kalloch
Oxfam America
Russel Kingman
Chatham Fisheries
Albert and Eleanor Leger
Eden Ice Cider Company
Maria Moreira
World Farmers
Jeff Roberts
Artisan Cheese and Cured Meat
Steven Waldman
Coonamessett Farm
BACK ▲
Region 2 (ME, NH) ▼
Jeremy Bloom
Internet Farmer
Holli Cederholm
Organic Seed Growers and Trade Association (OSGATA) and Proud Peasant Farm
Genna Cherichello
The Heirloom Seed Project at Medomak Valley High School
Nicole Leibon
Farnum Hill Ciders and Poverty Lane Orchards
Matthew Lineham
Sparrow Arc Farm
Spencer Montgomery and Amanda Parks
Slow Fish, Slow Food Youth Network USA
Andrea Snow
FoodCorps
Shawn Saindon
Cheesemaker and Fishmonger
Cory Whitney
Vagabond Human Ecologist Foodie
Chrissy Wolf
Slow Food in the Tetons
BACK ▲
Region 3 (NY, NJ, CT) ▼
Gina Aufiero and Ralph Loglisci
Slow Food NYC
Celia Bakaitis
Eve's Cidery
Sam Billings
Treetops Permaculture
Michael Easterling
Urban Agronomy LLC and Black Urban Growers
Judiann Carmack-Fayy and Bryan Futerman
Slow Food East End
Anthony Fassio
Slow Food NYC, Natural Gourmet Institute
Bryan Futerman
Slow Food East End
Sara Grady
Glynwood
Elizabeth Hoover
Kanenhi:io Ionkwaienthon:hakie ("We are Planting Good Seeds") and Brown University Ethnic Studies Program
Lauren Howe
Slow Food Hamilton College and Slow Food Mohawk Valley
Susan Knapp and Dan Wilson
Slyboro Ciderhouse
Don Dale Lewis
Wild Hive Community Grain Project
Sally Ann Parsons
Ark of Taste Northeast Regional Committee, Slow Food and UpDeRiva
Laura Valdes
Rural Coalition
BACK ▲
Region 4 (OH, PA, MD, WV, DC) ▼
Abed Alshahal
The Crest Gastropub
Mark Anthony Arceno
Slow Food Columbus, Slow Food Youth Network USA
Rachel Tayse Baillieul
Harmonious Homestead
Bryn Bird
Rural Coalition, Central Ohio and Bird's Haven Farms
Helen Dombalis
National Farm to School Network
Aleya Fraser
SAAFON
Lorette Picciano
Rural Coalition
Vicky Rateau
Oxfam's GROW Campaign
Alex Razavi
Slow Food Case Western Reserve University
Blain Snipstal
SAAFON and the Seed Keepers Collective
Irina Stoenescu
Baker Creek Heirloom Seeds, Comstock Ferre & Co.
Sue Wasserkrug
Zea May's Kitchen
BACK ▲
Region 5 (NC, SC, VA) ▼
Phil Blank and April McGreger
Farmer's Daughter, Slow Food Triangle
Leland Gibson
Slow Food UpState and Earth Market Greenville
Alistar Harris
Slow Food Richmond
Eric Jackson
Old Salem Museum and Gardens
Bruce Johnson
Dragonfly Farms
Monica Kraeger
Slow Food Upstate and Slow Food Atlanta
John Lewis
Renew Richmond and Slow Food RVA
Josiah Lockhart
Lockhart Family Farm and Slow Food Richmond
Anna Brogan Mann
Women's Farmer Veteran Network and Chestnut Ridge Farm
Kevin E. Mitchell
Culinary Institute of Charleston
Henry Owen
Friendship Gardens
Jennifer Stratton
Duke University (Farmer Veterans Cook Book Project)
Jordan Treakle
Farmer Advocate
BACK ▲
Region 6 (GA, FL) ▼
Kevin J. Anderson
University of North Florida, Ogier Gardens; Duval County Urban Agriculture Task Force; Slow Food First Coast
Jennifer Hill Booker and Asha Gomez
Slow Food Atlanta
Alison Cross
SAAFON and The Boxcar Grocer
Gathegu Cecila Gatungo and Jamila Norman
Patchwork City Farms
Yolanda Gomez and Tirso Moreno
Farmworker Association of Florida
Hilary King
Emory University
Gabby Othon Lothrop
Slow Food Southeast Region and Slow Food Orlando
Althea and Matthew Raiford
Women's Farmer Veteran Coalition, Slow Food Coastal Georgia, Slow Meat, Ark of Taste
Steven Satterfield
Miller Union
BACK ▲
Region 7 (KY, TN, AL, LA, MS) ▼
Richard Bell
University of Kentucky Hospitality Management and Tourism
Jabari Brown
Grow Dat Youth Farm
Ben Burkett
Jim Embry
Sustainable Communities Network
Alex Harrell
Slow Food New Orleans
Jessica Harris
Queens College/CUNY and Slow Food USA
Keecha Harris
SAAFON
Matt Jamie
Bourbon Barrel Foods
Valerie Magnuson
Louisville Grows Inc.
Jerria Martin
21st Century Youth Leadership Movement
Lance Nacio
Anna Marie Seafood LLC
Khai Nguyen
VEGGI Farmers Cooperative and Slow Food New Orleans
Eunice Paul
Grace Peterson
Slow Food North Louisiana and the LSU AgCenter
Paige Rabalais
Slow Food Avoyelles
BACK ▲
Region 8 (IL, IN, IA) ▼
Cortney Ahern, Jennifer Breckner and Stefanie Garcia
Slow Food Chicago
Betty Alper
BOT Bakery and GFREEV
Shea Belahi
Heirloominous Farm
Teresa A. Birtles
Heartland Family Farm and Slow Food Bloomington
Deb Cazavilan
Slow Food Des Moines and Wooden Spoons Workshops & Cooking Classes
Katherine Edwards
The Farming Institute
Greg Gunthrop
Breanne Heath and Elspeth McGarvy
Great Lakes Sugarbush
Sonia Kendrick
Founding Farmer of Feed Iowa First
Susie Kirkwood
Pear Tree Preserves
Dan Metzger
Willow Garlic Growers and Slow Food Chicago
Danielle Nierenberg
Food Tank: The Food Think Tank
Grant Olson
Seed Savers Exchange
Laurell Sims
Growing Power
The Scrumptious Pantry
The Scrumptious Pantry
BACK ▲
Region 9 (WI, MI, MN, ND, SD) ▼
Tom Boyden
Slow Food University of Wisconsin
Ryan James Burk
Virtue Cider and Slow Food Chicago
Jennifer Casey
Slow Food Upper Midwest and the Midwest Ark of Taste
Joannée DeBruhl
Stone Coop Farm
Linda Jo Doctor
W. K.  Kellogg Foundation
Bekah Galange, Sandra Halladay, Phil Jones and Kathryn Underwood
Slow Food Detroit Central City
Dr. Oran B. Hesterman
Fair Food Network
Jamie Holding Eagle and Prairie Rose Seminole
Mandan Hidatsa Arikara Nation
Gail Imig
Michigan State University
Tracy LeTourneau
Terra Waconia, Waconia Farmers Market, Slow Food Twin Cities and the Ark of Taste
Stefanie Stauffer
Nightshade Army Industries, Slow Food Huron Valley and the Michigan Young Farmer Coalition
Diane Wilson
Dream of Wild Health
Malik Yakini
Detroit Black Community Food Security Network
BACK ▲
Region 10 (KS, MO, NE, AR) ▼
Brian Desmet, Joshua Galliano and Brian Pelletier
Slow Food St. Louis
Ashley Glenn
Sacred Seeds
Lisa Waterman Gray
Slow Food Kansas City
Lisa Griffith and Jacob Knerr
Slow Food Katy Trail
Caroline Hargrove
The Columbia Center for Urban Agriculture
Joseph Simcox
Baker Creek Heirloom Seeds
Dan Susman
Growing Cities and Truck Farm Omaha
Terry Winkelmann
Slow Food St. Louis and Sustainable Backyard Tour
BACK ▲
Region 11 (TX, OK) ▼
Robert Nathan Allen
Little Herds
Lorena Andrade
La Mujer Obrera
Joshua Jones
Salt & Time Butcher Shop and Salumeria
Cheryl Lomax
Slow Food South Texas
Rebecca Ann Munoz
El Paso Downtown Artist and Farmers Market and La Semilla Food Center
Loretta Oden
Turtle Island Delegation
BACK ▲
Region 12 (CO, UT, WY, MT) ▼
Carrie Balkcom
American Grassfed Association
Anne and Paul Cure
Cure Organic Farm
Michael Gillespie
The Living Farm Cafe, Slow Food Western Slope
Josh Hendrickson
Slow Food Denver and Colorado State University
Heather Kennedy and Cassy Matthews
Slow Food Boulder County
Matthew Kottenstette
Thistle Whistle Farm
Lee Lee
Artist, www.Lee-Lee.com
August Miller
FoodShed Productions
Marilyn Noble
Rocky Mountain Region, Slow Food USA
Bob Quinn
Quinn Farm and Ranch and Kamut International
Emma Stopher-Griffin
The North Fork Valley
BACK ▲
Region 13 (CA - Bay Area) ▼
Luisa Alberto
CUESA (Center for Urban Education about Sustainable Agriculture) and Sōw Juice
Mary Clark Bartlett
Epicurean Group
Elizabth Birnbaum
Ecological Farming Association
Grant Brians
Heirloom Organic Gardens
Kelly Carlisle
Acta Non Verba: Youth Urban Farm Project
Xanthie Drankus and Benjamin Henry
Slow Food San Francisco
Ann Fata
Slow Food San Benito Bounty
Amber Holden-Leak and Jessica Leak
Women's Farmer Veteran Coalition
Rebecca King
Garden Variety Cheese and Monkeyflower Ranch
Cindy Mendoza
CUESA (Center for Urban Education about Sustainable Agriculture)
Esperanza Pallana
Oakland Food Policy Council
Kirsten Roehler
Goat Shepherdess
BACK ▲
Region 14 (CA - NorCal) ▼
Yael Bernier
Slow Food Sonoma County
Rebecca Black, Tiffany Nurrenbern
Slow Food Russian River
Max Caruso
Slow Food Russian River and Spiral Foods Cooperative
Jessica Flood
Bloomfield Organics
Paula Gaska
Mendocino Organics
Julia Kendrick
Slow Food Mendocino County and Assaggiare Mendocino
Gowan Lester
Fortunate Farm and The Farmers Guild
Louis Madonado
Spoonbar Restaurant
Nick Papadopoulos
CropMobster Community Exchange
Paula Shatkin
Slow Food Russian River and the Gravenstein Apple Presidia
Evan Wiig
The Farmers Guild
BACK ▲
Region 15 (CA - Central Valley) ▼
Amigo Bob Cantisano
Felix Gillet Institute
Pamela Giacomini
Hat Creek Grown Grassfed Beef
Annie Hehner
Leap Frog Farm and Slow Food Yolo
Richard Hirshen
Sherwood Montessori K-8 Charter School
Chia Lee
Siansian Produce
Bryce Loewen
Blossom Bluff Orchards
Vonita Murray
Women's Farmer Veteran Network and Thrive Acres
Janith Norman
Slow Food Rio Vista
Brenda Ruiz
Slow Food Sacramento
Rowen White
Turtle Island Delegation, Mohawk Nation Seed Keeper and the Sierra Seed Cooperative
Sia Yang
Siansian Produce
Brice Yocum
Sunbird Farms
BACK ▲
Region 16 (CA - Southern California) ▼
Chelsea Coleman, Aundrea Dominguez, Jennifer Felmley and Sarah Shoffler
Slow Food Urban San Diego
Gabrielle Rose and Leah D. Di Bernardo
Slow Food Southern California Wine Country
Ereich Empey
Rice University
Ellen Freytag
Slow Food USA
Lauren Mapp (Ohnehtakowa)
Four Bridges Traveling Permaculture Institute
Sarah Newman
Netiva
BACK ▲
Region 17 (HI) ▼
Meghan Leialoha Au
The Lotus Blossom In You and Makanilua Farm
Hanale Matthew Bishop
Homestead Poi, Makanilua Farm
Luann Casey
Tin Roof Ranch
Elena Rego
Slow Food Maui
Chris and Virginia Robb
Slow Food Hawai'i
Jileen Marie Russell
Puu O Kumau Ranch
Kuuleialoha Santos
Hui O Ka Lo'i Pa'akai
BACK ▲
Region 18 (WA, AK) ▼
Birtha Adams, Dolly H., Lucy, and Reppie Swan
Arctic Delegation: Kivalina, Alaska
John C. Adams
Skookum Point Oysters and Slow Food Greater Olympia
Ron Askew
Forest Ridge School of the Sacred Heart
Rachel J. Floyd
Slow Food Greater Olympia
Charlotte Garrido
Kitsap County and the Puget Sound Regional Food Policy Council
Faith Gemmill and Robert J. Thompson
Resisting Environmental Destruction on Indigenous Lands (REDOIL)
Vincent Nattress
The Orchard Kitchen and Slow Food Whidbey Island
Warren Neth
Slow Food Southwest Washington
Rob Purser
Suquamish Indian Tribe
BACK ▲
Region 19 (OR, ID) ▼
Mickey Clayton
Slow Food Santa Fe, The Feasting Place and Ohkay Owingeh
Lynne Fessenden
Willamette Farm and Food Coalition
Evan Gregoire
Boondockers Farm
Jane Pellicciotto and Kevin Scribner
Slow Food Portland
Emily Ritchie
FoodCorps
Leah Rose Rodgers
Friends of Family Farmers and Rockwood Urban Farm
Lane Selman
Oregon State University and the Culinary Breeding Network
Jackie Varriano
Slow Food Eugene
Joshua Volk
Slow Hand Farm and Our Table Cooperative
Linda Ziedrich
Slow Food Corvalis
BACK ▲
Region 20 (AZ, NM) ▼
Elizabeth Anichini
La Semilla Food Center
Terrie Bad Hand
Rural Coalition and Taos County Economic Development Corporation
Aretta Begay, Roy Kady and Franco Lee
Navajo Churro Presdium and Navajo Slow Food
Molly Beverly
Slow Food Prescott
Jaime Chavez
Rural Coalition/National Latino Farmers and Ranchers Trade Association
Daniel Tewarionni Mapp
Four Bridges Traveling Permaculture Institute
Pati Martinson
Rural Coalition Taos Food Center
Nicole Yanes
Light is Life
Nina Yozell-Epstein
Farm to Table New Mexico
BACK ▲

Contact terramadre@slowfoodusa.org for your questions not addressed on our website.

top